Estetik Burun Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Ameliyat Öncesi:

* Sigara içiyorsanız mümkünse 15 gün önceden kesiniz. Bu durum gerek alacağınız genel anestezi nedeniyle akciğerlerinizi zora sokmayacak gerek de yaranızın iyileşmesine faydalı olacaktır.
* Ameliyat öncesi 15 gün ve sonrası 15 gün Aspirin ve muadili ilaçlar almayınız. Gerekirse başka ağrı kesiciler kullanınız. Aspirin alımı gerek ameliyat sırasında fazla kan kaybına gerek de ameliyat sonrası kendiliğinden kanamalara neden olabilir.
* Altı saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
* Grip, nezle, öksürük, ateş, halsizlik vb durumunuz varsa doktorunuza bildiriniz. Ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
* Adet görüyor olmanız ameliyatınızın ertelenmesini gerektirmeyebilir. Ama doktorunuza bildirmenizde fayda vardır.

Ameliyat Sonrası:

* Ağrınız için ağrı kesiciniz ameliyattan uyanır uyanmaz yapılacak ve daha sonraki dönemde de devam edilecektir. Bu ameliyattan sonra çok fazla ağrı beklenmez. Ağrı bazen baş-ağrısı şeklinde olmaktadır.
* İlk günlerde aniden ayağı kalkmayınız, başınız dönebilir, gözünüz kararabilir. Kendinizi iyi hissederken bir süre oturduktan sonra kolunuza giren birisi yardımı ile ayağı kalkınız.
* Ameliyat sonrası ilk idrarınızı yataktan çıkmadan sağlık personeli tarafından verilecek bir kaba yapınız. Erken dönemde kontrolsüz kalkılması aniden göz kararmasına bağlı düşme ile sonuçlanabilir.
* Bulantı ve kusma olabilir, sağlık personelinden gerekirse bunun için kap isteyiniz. Gerekirse ilaç da uygulanacaktır.
* Ameliyat sırasında ve sonrası genizden olan kanamanın farkında olunarak ya da olunmadan yutulmasına bağlı olarak midede biriken kan kusma ile dışarı çıkabilir. Ya da aynı gün ya da bir gün sonra siyah renkli bir ishal tarzında gelebilir. Bu durumlar normaldir, korkacak bir şey yoktur.
* Ameliyattan 6 saat geçtikten sonra bulantınız da yoksa su içerek azar azar bir şeyler yeyip içmeye başlayabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk günlerde sulu gıda önerilir. Sert gıdaların çiğnenmesi burnunuza zarar verebilir. 15 gün sonra normal gıdaya geçilebilir.
* Burnunuzdaki tampon 1-3 günlerde, dikişler ve alçı 5-7 günlerde, alınacaktır. Alçı alındıktan sonra konacak flaster de ilaveten 5-10 arası duracaktır.
* Ameliyat sonrası 15 gün süre ile yüksek yastıkta yatmaya çalışınız ve baş aşağı yere eğilmeyiniz. Mümkünse sağa sola değil düz olarak (yüz yukarı) yatınız.
* Hızlı hareket etmeyiniz, merdivenleri yavaş çıkınız. (Tansiyonunuz artmasın ve burun kanaması olmasın diye)
* Sıcak içeceklerden kaçınınız (15 gün süre ile)
* Burnunuza darbe almaktan kaçınınız. İstenmeyen bir darbe sonrası ya da kendiliğinden bir kanama olması halinde sakin olunuz. Başınız yüksekte olacak şekilde yatağa uzanıp bekleyiniz. Bu şekilde kanamaların büyük çoğunluğu durur. 5 dakika sonra kanamanın durmaması halinde doktorunuzu arayınız.
* Burnunuza su çekmek ve sümkürmek ameliyattan 15 gün sonra serbesttir. Bundan önce burnunuzu açmaya çalışmayınız, kapalı olması normaldir. Burnunuz daha sonra aylar içinde giderek açılacaktır.
* Burun dışı bölgede oluşan şişlik göz kapaklarında belirgin olacaktır. 2-3 gün içinde hızla artıp 3�üncü günden sonra şişlik yanaklara inerek azalmaya başlar ve 5-6 gün içinde büyük çoğunluğu iner.
* Gözlük takmaktan kaçınmanız gereken süre uygulanan tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte burun sırtı kemik işlemleri yapılmış olanlarda birkaç ay süre ile (ideal olarak 6 ay) takılmaması tavsiye edilir.
* Burun ucu ve burun kökünde daha belirgin olan şişlik aylar içinde giderek inecektir.

Ameliyat Sonrası ise:

1. Ameliyat salonundan ,burnunuzun içindeki tamponlar nedeni ile burnunuzdan nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız. Tamponların burnunuzda kalma süresini doktorunuz belirleyecektir.

2. Yeterli sıvı almanız önemlidir. Yudum yudum içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletmeye yardımcı olacaktır. Kamış kullanmayınız. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanınız.

3. Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pırtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.

4. Burnunuzdaki pansumanlar duruyorsa ,uyurken veya dinlenirken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz. Mümkün olduğu kadar, gün boyu başınızı dik tutmaya özen gösteriniz; bu normal kan dolaşımını koruyacak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

5. Burnunuzdan bir miktar sızıntı olması beklenen bir şeydir. Bu pembe /açık kırmızı renkli olacaktır, fakat sürekli kırmızı kan geliyorsa, telefonla doktorunuza bildirmelisiniz.

6. Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde iki kat plaster ve bir alçı atel olacaktır. Bunlar, burnunuza şekil vermek kadar burnunuzun korunması için de önemlidir. Bu pansumanlara dokunmayınız ve bozmayınız; bir hafta içerisinde doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.

7. Burnunuzun altındaki küçük tampon, gerektikçe değişebilir (veya hiçbir kanama yoksa çıkarılıp atılabilir).

8. Burun deliklerinizi ovalamayınız veya burun silmeye teşebbüs etmeyiniz. ?Ellerini burnundan uzat tut? sizin için iyi bir kural olacaktır. Burnunuzu çarpmamaya özen gösteriniz. Önden düğmeli kıyafetler giyiniz. Tişörtlerden ve balıkçı yaka giyeceklerden uzak durunuz.

9. Dişlerinizi dikkatle fırçalayınız ve sadece yumuşak bir diş fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyiniz veya üst dudağınızı aslında gerektiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.

10. Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan (özellikle küçük çocuklarınızı), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.

11. Bir ay süre ile direk güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız.

12. Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığında çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.

13. Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

14. Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu nazikçe günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile musluk suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Kulak temizleme çöpünü burun deliğinizden yukarı doğru sokmayınız.

15. Tamponlar alındıktan sonra dahi, burnunuz tıkalı olacaktır. Bu, dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmeye teşebbüs etmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız. Burun spreyleri veya damlaları kullanmayınız. Şayet hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.

16. Ameliyatınız boyunca almış olduğunuz ,sakinleştirici veya uyuşturucu ilaçların kullanımından sonra bitkinlik ve zafiyet oldukça sıktır. Bir veya birkaç gün içerisinde kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilir. Bunu hafifletmeye yardımcı olmak için, ilk hafta boyunca size uyku ilacı verilebilir.

17. Ameliyattan 12 ile 36 saat sonra depresyon görülmesi hiç de nadir bir olay değildir. Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görünümü sizi şaşırtabilir. Sabırlı ve gerçekçi olmanız gerektiğini hatırlayınız. Unutmayınız ki burnunuz cerrahi bir girişime maruz kaldı ve zamanla düzelip çok daha iyi olacaktır. Burnunuzun tam anlamıyla iyileşmesi 6 ile 12 aylık bir süre gerektirebilir.

18. Pansumanlar alındıktan sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz (yaptığınız işin türüne bağlı olarak). Küçük berelerin gizlenmesine yardımcı olmak için makyaj kullanılabilir.

19. Ameliyat sonrası randevularınızın hepsine gittiğinizden emin olunuz. Bunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve burnunuzun gelişimini takip etmesi ve burnunuzun görünümündeki gelişimi değerlendirmek için çekilecek ameliyat sonrası fotoğraflar için gereklidir. Ameliyat sonrası randevular, genellikle ameliyattan 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 aya verilir.

20. Ameliyat sonu zorunlu olmadıkça iki ay gözlük kullanmayın. Gözlükler sadece alçı tel yerindeyken takılabilir. Bu dönemden sonra bir parça bantla alnınıza asılmalıdır. Bunun nasıl yapıldığı size gösterilecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: